בשבועות האחרונים הרוחות סערו בעקבות "חוק המרכולים", המחייב עסקים קטנים להיסגר בשבת- אלא אם יש חוק עזר עירוני שקובע אחרת. בעיריית ראשון לציון, כזכור, מיהרו לחוקק חוק עזר שכזה, ואחרי ישיבת סוערת הוחלט כי עסקים לממכר מזון ברחובות הראשיים בעיר יוכלו להמשיך לפעול בשבת.

לקוחות חילוניים שנוהגים לקנות בשבת, כמו גם בעלי העסקים שהחוק מתייחס אליהם, יכלו לנשום לרווחה. אבל לא כולם מרוצים: על פי ה"אותיות הקטנות" בחוק העזר העירוני, רק עסקים הנמצאים ברחובות הראשיים (הרצל, רוטשילד, ז'בוטינסקי וירושלים) ובאזורי התעשייה יוכלו להמשיך לפעול בשבת.

אבל מה לגבי השאר? על פי החוק הנוכחי, עסקים שפועלים כבר שנים ברחובות צדדיים יותר, שרוב הכנסותיהם מגיעות בסופי השבוע, ייאלצו לסגור. כעת, הם מודיעים שצעד שכזה יפגע בהם אמדו מבחינה כלכלית, והם מתכוונים להילחם בו.

"זו החלטה חצופה של העירייה", אומר בזעם שי טוויק, בעל מרכול וקיוסק ברחוב הגדוד העברי, אותם הוא מחזיק כבר שמונה שנים. "ההחלטה שהתקבלה עלולה להזיק לי מאוד. יש כל כך הרבה משפחות שאני מאכיל עם העסקים האלה, ההחלטה הזו יכולה לגרום להן לאבד את הפרנסה", הוא מוסיף.

מתכננן להילחם. שי טוויק | צילום: אבי מועלם

"יש לי חובות והתחייבויות כספיות שלקחתי על עצמי, ומשפחה לפרנס- הם צריכים לתת את הדעת על זה. העסק שלי שנמצא יחסית בצד הדרך, לא מפריע ולא עושה רעש. אני גם לא מקבל קנסות על הפעמים שאני כן פותח בסופי שבוע".

בגלל כל אלה, טוויק מאוכזב משיקול הדעת של נבחרי הציבור. "אני אצטרך לפטר עכשיו את העובדים, כי אני לא יכול להחזיק עסק שעובד חמישה או שישה ימים. העבודה היא בעיקר בימי שישי ושבת, אני מרוויח בגלל שכולם סגורים. אני לא מבין את ההתנהלות השטותית הזו של העירייה".

כאשר טוויק נשאל מה הוא יעשה עכשיו, הוא לא ממתין וקובע: "אעשה בלגן בעירייה, זה הדבר היחיד שנראה לי אפשרי כרגע. איך יכול להיות שחלק מהחנויות קיבלו את הרשות לפעול וחלק לא? הם לא רואים בזה אפליה? למה, כי אני נמצא ברחוב הלא נכון? או שכולם פותחים או שכולם סוגרים".

צ'ארלי אבנבאח הוא הבעלים של 'א. י. מרקט', שפועל כבר שבע שנים ברחוב פינסקר. "אני עובד גם בסופי השבוע וההחלטה שהעירייה העבירה עכשיו היא גזר דין מוות כלכלי עבורי. הרי אף אחד לא מבטל לי ארנונה ולא נותנים לי הנחה, אבל דורשים ממני לסגור בסופי השבוע וכך לפגוע בי כלכלית".

אבנבאח לא יודע מה לעשות בעקבות ההחלטה. "לא תהיה ברירה ונצטרך לפטר עובדים. נצא למאבק מול העירייה. אנחנו רוצים להתפרנס בכבוד, וחברי המועצה לקחו לנו יומיים של עבודה שבהם אנחנו מכניסים כסף רב. אחרי כל זה הם מצפים שנשתוק?

"למה אנשים שנמצאים בארבעת הרחובות הראשיים יכולים להמשיך לעבוד, אבל עסק ותיק כמו שלי צריך לסגור? אני אגייס את החברים שלי ונצא לרחובות, נפגין, נעשה כל מה שיש בידינו לעשות מבחינה חוקית, לא נוותר להם", מבטיח אבנבאח.

דורון אוזן, המשנה לראש העירייה, לא הצביע יחד עם הקואליציה והעדיף להימנע. "אני חושב שזה לא יהיה נכון לעשות איפה ואיפה, אלא להשאיר את המצב כפי שהוא, לפי הסטטוס־קוו הקיים בעיר. כך גם התנגדתי לאפשרות שיפעילו פיצוציות ומרכולים 24 שעות ביממה במשך כל השבוע, אלא להשאיר אותם פתוחים עד שעת לילה מוסכמת. הכעס של בעלי העסקים שעומדים להיסגר הוא מוצדק".