הקדימו את 'חוק המרכולים': הערב (ב', 25.12.17) אישרה מועצת העיר ראשון לציון תיקון לחוק העזר העירוני, שמאפשר פתיחת מרכולים וקיוסקים בשבת, והייתה העיר הראשונה לעשות כן. כרגע, אושרה פתיחת המרכולים באזורי התעשייה בעיר וברחובות מרכזיים: ז'בוטינסקי, הרצל, רוטשילד וירושלים.

כידוע, תיקון החוק העירוני הגיע בעקבות סערה ארצית שעורר בכנסת 'חוק המרכולים', הקובע כי עסקים יהיו סגורים בשבת, אלא אם יש חוק עזר עירוני שקובע אחרת. הערב נערכה ההצבעה במועצת העיר בנושא, אחרי פניות רבות שהתקבלו בעירייה.

מכולת ברחוב רוטשילד. ימשיכו לפעול בשבת | צילום: google earth

עוד טרם לסערה הארצית, בחודש מאי 2017,ראש העירייה דב צור עסק בנושא, והנחה את צוות המטה לפעול לגיבוש תיקון חקיקה בכל הנוגע לשעות פתיחת עסקים. בהצבעה הערב היו עשרה חברי מועצה שהצביעו בעד התיקון, ארבעה שהצביע נגד, ואחד שנמנע.

נראה שחוק המרכולים לא צפוי לשנות את הסטאטוס קוו בעיר, והוא יעסוק רק בעסקים כגון מרכולים או עסקים מסחריים אחרים. בתי עסק הנוגעים לבילוי בימי המנוחה, הוחרגו מנוסחי החוקים של העירייה.

ישיבת המועצה בנושא פתיחת המרכולים בשבת | צילום: באדיבות העירייה

מוטי עג'מי, מ"מ ראש עיריית ראשון לציון אמר כי התהליך נעשה תוך התחשבות ברגשותיהם כל הגורמים במטרה לשמר את צביונה של העיר ולאפשר לכלל תושביה לחיות בהתאם לדתם, אמונתם, צרכיהם וברצונותיהם, ברוח הסובלנות המאפיינת את העיר, "אנו מתאימים את החוק למציאות, שקיימת בעיר כבר עשרות שנים. הסדרה זו פועלת לטובת כל תושבי העיר".